Неділя, 26 Вересня 2021
3769 6 липня Аграфена Купальниця - народні традиції та звичаї
96
0
Раздел: Різне

Оцените статью:
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосов, в среднем: 0 из 5)

6 липня Аграфена Купальниця – народні традиції та звичаї

День 6 липня (за новим стилем) в російській народному календарі називається Аграфеной Купальницей.

Горпина – це слов’янське ім’я Святої Агрипини. Після хрещення Русі (день пам’яті християнська церква встановила на 6 липня, якщо вважати за новим стилем. А купальницей її прозвали тому, що в дохристиянські часи з цього дня починалося одне з головних язичницьких свят – Купали. Згідно з легендами, в цей день красуня Купальниця їхала з оберемком лісових і лугових квітів і з цілющими травами та корінням в гості до свого нареченого — Івана Купали.

Як перший день святкового купальського циклу, дня Аграфени Купальниці відкривав сезон купання у водоймах, збирання трав і сінокосу. З цього дня починали в’язати банні віники та мітли. Взагалі весь цикл купальських свят, від Горпини до Петрова дня 12 липня у слов’ян вважався одним святом — проводами весни.

В цей день особливої сили набуває купальниця. Так називали раніше рослина, нині відоме як котяча дрімота. Вважалося, що ця трава 6 липня обратает воістину чарівні властивості. Рано вранці 6 липня, обов’язково до сходу сонця, поки лежить роса, кожна господиня йшла в луки для збору купайлиці. Її збирали разом з росою і зберігали цілий рік для лікування хвороб. Частина собраной купайлиці додавали в віники і парилися ними в лазнях. Банні Віники, зломлені на Горпину, весь рік вважаються чудодійними. Для магічної сили у них повинні бути гілки берези, вільхи, черемхи, верби, липи, смородини, калини, горобини і по квітці різних видів.

Крім Купльницы до сходу сонця рвали квіти Іван-да-Марья. Люди вірили, що якщо їх вкласти в кути хати, то злодій не підійде до будинку: брат з сестрою (жовтий і фіолетовий квіти рослини) будуть говорити, а злодієві буде здаватися, ніби розмовляють господар з господинею.

Читайте також:  Как сделать романтический сюрприз своей девушке

flowers 5357740 1920

На Горпину сільські жителі намагалися захистити себе і своє господарство від пристріту, неблагополуччя, провести оберігають ритуали. Так, в цей день господині варили всі залишилися в будинку яйця, щоб птиця добре неслася. Щоб вродила жито, з ранку люди каталися по посівам.

Вважали, що з вечора Горпини починаються підступи нечистої сили. Щоб захиститися від нечисті, завбачливі селяни завішували вікна і двері кропивою і чортополохом, встановлювали перед будинком гілки осики або шипшини. Незадовго до заходу сонця селяни збирали де-небудь на краю села купи з кропиви, будяка, запашних трав і гілок шипшини. Селяни проводили через них для захисту від псування спочатку дітей, після — худобу.

cornflower 5356812 1920

З настанням темряви на місці зібраних з трав оберемків запалювали вогнища, підкидаючи туди сухі гілки. Далі в хід йшли старі непотрібні речі, наприклад старі матраци, та всілякий непотріб. Через цей купальський вогонь стрибали для очищення від скверни дорослі.

Головний звичай Аграфени Купальниці – з самого ранку лазня з парилкою, а після – купання в річках або ставках. У другій половині дня починалося святкування Купальської ночі, яке обов’язково тривало до сходу сонця. Збиралися зазвичай на піднесених місцях, на берегах річок, де після настання темряви запалювалися особливі багаття. У цих вогнищ люди, прикрашені квітами і травами, водили хороводи, співали, танцювали, кружляли, ворожили, бенкетували, стрибали через вогонь, купалися в річках і в росі і т. п.

З ночі Аграфени Купальниці на ранок Івана Купали, як говорять легенди, цвітуть чарівні трави: ревун-трава, сон-трава (вона ж сон-трава), адамова голова, тирлич, колюка, папороть, одолень-трава. Багато рослини в цю ніч набувають магічних властивостей. Так, слов’яни вірили, що якщо взяти оман, зірваний у ніч на Івана Купалу, висушити і стовкти в порошок, змішати з сірою амброю, а потім носити його в ладанке на собі дев’ять днів, а потім розчинити у воді і дати випити (або підмішати в їжу) улюбленої особи, то любов предмета пристрасті буде забезпечена.

Читайте також:  5 самых верных знаков Зодиака, которые не предают

У цей день (в ніч на Купала) ворожать. Збирають 12 різних трав по парі (тобто всього в букеті повинно бути 24 корінця.) і кладе їх під подушку. Уві сні прийде суджений. Також просять, щоб приснилося те, що буде в цьому році.

Ось так непомітно літо перейшло через свою середину. «Сонце — на спад, день — на спеку», — говорили в народі. Попереду — річна жнива, збирання врожаю, про який дбають шановані на маківці літа Купальниця так Купала.

Отзывы и комментарии к статье 6 липня Аграфена Купальниця – народні традиції та звичаї
Top