Понеділок, 8 Березня 2021
3774 Петров день в 2020 році: що можна і не можна робити, традиції, змови і обряди
64
0
Раздел: Різне

Оцените статью:
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 голосов, в среднем: 0 из 5)

Петров день в 2020 році: що можна і не можна робити, традиції, змови і обряди

У цей день закінчується низка Купальських свят і настає середина, або, як кажуть, маківка літа. Петров день складає разом з святами Аграфени Купальниці та Івана Купали єдиний річний святковий цикл, покликаний вшанувати розквіт природи і вимолити у вищих сил багатий урожай.

Що це за свято

Апостоли Петро і Павло, в честь яких названо це свято, — два цілком протилежних характеру. Так, Петро був простим, неосвіченим, бідним рибаком, в той час як Павло — син багатих і знатних батьків, римський громадянин, учень відомого іудейського законовчителя Гамаліїла. І якщо перший був вірним учнем Христа з самого початку, то Павло — його найлютіший ворог: він розпалював в собі ненависть до християн, випросивши у синедріону дозвіл переслідувати християн всюди і приводити в Єрусалим пов’язаними.

Петро тричі відрікався від Христа, але незабаром покаявся. Така була і доля Павла, який люто чинив опір правді Господньої, а після настільки ж палко вірив. Обидва вони були страчені в Римі в один день, прийнявши святе мучеництво.

Апостоли Петро і Павло більш інших потрудилися у проповіді християнства, тому церква називає їх «первоверховними апостолами». Згідно з народними віруваннями Святий Петро стоїть біля воріт раю і тримає в правій руці ключі від нього – пропускає в боже царство праведників і проганяє грішників.

Чому ж саме святому Петрові Бог довірив ключі від раю? Та тому, що апостол Петро – старший серед учнів Ісуса Христа, а його означає по-російськи камінь. А значить, що душа його тверда грішників і ніякими сльозами її не візьмеш.

Що можна і що не можна робити на Петра і Павла

Петров день

Як і з більшістю церковних свят, на Петров день в народі існує безліч заборон:

 • за традиціями наших предків, у цей день не варто відпочивати на воді.
 • Також у День Петра і Павла не можна шити, в’язати, або навіть вишивати.
 • В це свято не вінчаються і не грають весілля.
 • Хоч в День Петра і Павла закінчується Петрів піст, але церква все одно забороняє вживати алкоголь.
 • За давнім повір’ям, після вечері в день Петра і Павла не можна було прибирати їжу зі столу. Наші предки вважали, що ця їжа залишається для померлих родичів. А якщо це правило порушували, потрібно було йти до церкви і ставити свічку за упокій.
Читайте також:  Мистическое полнолуние 2 сентября 2020 года в Рыбах

Також народна мудрість говорить нам, що обов’язково потрібно зробити в цей день.

 • В першу чергу на Петра і Павла слід піти в храм на службу, перед цим вмившись з трьох джерел (це гарантує захист апостола Петра протягом року).
 • У цей день наші предки намагалися сповідатися і причаститися, завершивши, таким чином, Петрів піст. Тобто, очистити не лише тіло, але й душу.
 • На Петров день жінки обов’язково готували рибні страви. У народі вірили, вірили, що риба на святковому столі 12 липня – це гарантія миру і щастя у домі.
 • На Петра і Павла обов’язково готують перший “молодий борщ”, в якому всі інгредієнти були нового врожаю – і буряк, і капуста, і помідори. І неодмінно борщ повинен бути з молодим півником. Дана традиція гарантувала забезпечене життя протягом року.
 • Мами пекли своїм діткам “мандрики” – булочки або пончики з сиром і фруктами. Вважалося, що на Петра і Павла “зозуля мандриком вдавилася», тобто зозуля перестає кувати.
 • Ще однією традицією 12 липня було катання на гойдалках – за народним повір’ям, якщо в цей момент засміятися, то неодмінно щасливим будеш. А якщо заплачешь, життя зменшиш.

Обряди і змови на Петров день

s1200 7

Особливо шанується святий Петро у тих, хто займається рибальством, всі завзяті рибалки мають у себе в будинку ікону святого Петра. Раніше існував звичай на Петров день ставити «загальну» мирську свічку, щоб риба ловилася. Завзятий рибалка обов’язково відправиться на річку в Петров день, свято вірячи, що лов буде як ніколи вдалий. Багато рибалки шепотіли на свою оду або спеціальну мережу для цього дня молитву. Наприклад, таку:

«Господи, благослови!
Господи, допоможи!
Від сходу до заходу
Річка жирна протікає,
Риби настільки в річці,
Що ніхто рахунку не знає.
Беру я в мережі і на уду удачу,
Нехай буде без рахунку,
Скільки я нарыбачу.
Подай, Господи, рабу (ім’я)!
Амінь».

Читайте також:  20 ЛИПНЯ ПЕРУНІВ ДЕНЬ - ТРАДИЦІЇ, ЗВИЧАЇ, ОБРЯДИ І ЗМОВИ

На Петров день існує гарний обряд для приросту грошей: треба прокинуться в цей день (12 липня) до зорі і 12 разів перерахуєте всі наявні у вас в будинку гроші. Цей ритуал завжди дає гарний приріст у грошах.

Ще один дуже гарний обряд на достаток і благополуччя в будинку: 12 липня треба підійти до ікони Петра і Павла, можна в храмі, а якщо у вас така ікона є вдома, то можна зробити це і будинки, перехреститися біля ікони сорок разів і сказати:

“Святий Петро райські ключі несе,
Святий Павло слово
Боже несе.
Святі апостоли благословіть,
Божою благодаттю осените на живіт,
на багатий приплід,
на сохранку живота,
на лад і скарб,
на сімейний услад.
В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.
І нині і повсякчас і на віки віків.
Амінь. Амінь.Амінь.”

Хто так зробить, той цілий рік буде в справах все на лад йти,в будинку все добре і в господарстві зростання і прибуток.

Любовна магія в Петров день

В Петров день дівчата дарували своїм коханим вишиті власноруч хусточки – цим вони показували, що готові вийти заміж за хлопця.

Також в деяких селах дуже цікавий звичай: дівчину, яка засиділася в дівках” батько садив у віз, надягав їй на голову вінок з волошок і віз до будинку хлопця, який їй подобався. Плечі дівчини прикрашав вишитий “рушник” яким раніше на весіллях нареченій покривали голову. Привізши свою дочку до будинку хлопця батько ставав біля ганку і вигукував: “Моя Маруся (називав ім’я своєї дочки) була б доброю господинею у вашому домі. Даю за неї корову, 5 овець і сто пудів хліба!” (кожен називав те, що збирався віддати в якості приданого).

Читайте також:  Ретроградный Уран 2020: время перемен и неожиданностей

На окрик виходила мати нареченого, підходила до дівчини, знімала з її голови волошковий вінок і одягала замість нього “рушник”. Дівчина виходила з воза і проговаривала: “спасибі, що не сховали”. Після цього вона йшла до себе додому, а батька запрошували у двір, де він домовлявся про весілля з батьками нареченого.

Взагалі на Русі Петров день вважався чоловічим святом. Тому, напевно, в цей день і робилася сильній статі така честь – дівчина сама ходила до неї свататися. Але в цей чоловічий день і у дівчат існували свої прикмети, повір’я та обряди.

За допомогою народної магії вони намагалися міцніше прив’язати до себе коханого, просили для своїх чоловіків у апостола Петра здоров’я і сил. Так, в ніч на Петров день дружина, коли чоловік спав, оповила його ноги червоною вовняною ниткою освяченою в церкві ще на Хрещення. Цю нитку жінки носили вплетеній в косу до цього свята. Обплітаючи ноги вона тихенько промовляла змова:

“як ця нитка мою косу носила, так щоб і ти, мій чоловік, носив мене в своєму серці.”

Була у цей свято управа і на гулящих чоловіків. Якщо дружина підозрювала свого благовірного в зрадах, то примечала рушник, яким чоловік витерся в перший день на Петрів піст і припрятывала його. А в Петров день несла його на перехрестя доріг, хрестила його там три рази, після чого прала і давала чоловікові. Як тільки він цим рушником витреться, так у ту ж мить і думати забуде як до чужих молодицям ходити.

Знаючі люди на Петров день збирали воду з трьох джерел і берегли її цілий рік – з її допомогою лучили хвороби, знімали псування і проводили різноманітні обряди. По своїй силі така вода нічим не поступалася зимової, хрещенської.

Отзывы и комментарии к статье Петров день в 2020 році: що можна і не можна робити, традиції, змови і обряди
Top